Лора Стаматова в CODIFY sport Хасково: “Спортът – успех, здраве, дисциплина и още нещо…”
Лора Стаматова в CODIFY sport Хасково 2024 – Знаменито издание: “Спортът – успех, здраве, дисциплина и още нещо…”
Лора Стаматова е неподражаем талант не само в прозата, но и в поезията. Нейното творчество можете на четете в инициативата “Подписано от…Лора Стаматова“ на интернет адрес: https://elenanobleschooling.org/лс-codify-авторът/
Защо е важно да спортуваме? Къде да “открием” мотивация? Как се изгражда спортната култура у човека?
На тези и още други въпроси отговаряме днес, специално за Вас – читателите на CODIFY.
Ежедневието ни – натоварено, поглъщащо и обременено, толкова одиозно описват дните си повечето от работещите хора. Вероятно това нихилистично виждане се дължи на завишени нива на кортизол, хормона на стреса. Знаете ли обаче, че само три пъти седмично физическа активност би довела до значително повишаване на нивата на серотонин в мозъка и до по- лесно справяне със стресовите ситуации?!
Това, oт своя страна, означава, че с помощта на спорта бихме могли да трансформираме светогледа си и нашия общ well-being. Ще бъдем енергизирани, тонизирани и по-оптимистични. Учени и доктори от Общата болница в щата Масачузетс, САЩ изследват отражението на спортната натовареност върху психическото здраве. Резултатът показва, че всяка форма на физическа активност има ефект. Изчисленията онагледяват, че заменянето на седенето с 15-минутна интензивна физическа активност, като например бягане, или с едночасова умерена тренировка, е достатъчна, за да се увеличат получените с помощта на акселерометър данни, които са свързани с понижен риск от депресия. Тоест, по-голямата физическа активност намалява риска от изпадане в състояние на депресия. Редица психолози потвърждават тази теория, като препоръчват ежедневно физическо натоварване на пациентите си. Спортът доказано преборва ниския емоционален фон, лошото настроение, депресията и
тревожността.
Научно доказано е, че психическото състояние на тенисистите е сред най-стабилните измежду професионалните спортисти. За добрия тенис е необходимо много високо ниво на концентрация и психическа издръжливост. Освен че тенисът възвръща динамичния баланс на костните процеси и забавя остаряването на костите, той повишава нивото на ендорфин в мозъка. Вследствие на това нервната система се успокоява. След натоварен ден в офиса препоръчваме лечебна игра на корта!
Най-трудният момент в цялата картина е да започнем да спортуваме наистина, а не само илюзорно да влизаме във форма утре, на Нова година или за летния сезон. Оказва се, че за човек е много по-мъчителен процесът на ментална подготовка за тренировка, отколкото самото физическо натоварване. Процесът на ментална нагласа в “спортен” режим се оказва по-труден от самата активност след това. Как можем да се мотивираме и да бъдем по- дисциплинирани?
Този въпрос зададохме на дългогодишния тенис играч от град Хасково, Боян Иванов, който поради контузия спира с професионалния тенис, но кортът оставя отпечатък в сърцето му. 20-годишното момче споделя, че негов пример за подражание винаги е бил нашият най-успешен тенисист за всички времена – Григор Димитров. Прекарвайки години наред във всекидневни двуразови тренировки, Боян изгражда не само страст към тениса, но и дисциплина на високо ниво, която впоследствие пробива път и в други аспекти на живота му. Спортът е дал много за неговото развитие като личност и човек. С радост и добри спомени се връща назад към годините, в които се е подготвял за състезания на тенис кортовете в родния му град Хасково, една от най-добрите тенис бази в страната ни. На въпроса ни как можем да бъдем по-мотивирани, Боян отговаря не като бивш професионален спортист, а като човек, достигнaл до идеята, че без спорт няма пълноценен живот, независимо с какво се занимаваш. Иванов разказва, че най-голямата мотивация за него е била победата. След години активно спортуване осъзнал обаче, че влечението му към корта се уповавало не само на надиграването на противника. Тенисът се оказал лечебно средство и начин за себесъхраняване в особено трудните за всеки младеж – тийнейджърски години. Чувството на удовлетвореност от себе си, на психическо и физическо разтоварване се оказват най- голямата мотивация да продължи. Боян емфазира върху важността от професионална подкрепа по пътя на спортното развитие и от необходимостта от изграждане на едно по-високо спортно самосъзнание у младите хора в страната. Според него най-голямата мотивация за един човек, който няма особено желание да спортува и да подобри себе си, биха били видимите резултати на всички нива – емоционални и физически. За да се осъществи тази цел обаче, ни е нужен добър треньор, с когото да установим стабилни връзка и доверие. Всичко останало идва след това – отдадеността, дисциплината и успехът. Спортът възпитава и спомага за изграждане на самочувствие, стъпило върху стабилна основа. И макар че понастоящем Боян не се занимава професионално с тенис, където и да е, въпреки своята контузия, той продължава да тренира с любов към Хасково и към тенис корта.
Хората, които спортуват, са лесно разпознаваеми. И не, не само на външен вид. Те имат специфично излъчване, блестят различно. Редица социологически проучвания доказват, че редовно спортуващите хора са по-малко склонни към лошомислие, зло поведение и алчност. Поради факта, че спортът спомага развитието на социалния способ, спортистите често играят в отбор, което ги прави по-алтруистично настроени в най- тежката игра – живота. Бихме могли да експериментираме и със самите себе си, за да проверим достоверността на проучването. Ако днес спортуваме два часа, дали след това бихме имали сили да злословим? Хората, занимаващи се активно със спорт, имат за цел да се самоусъвършенстват. Поради този факт те се оказват по-смирени и добри като идейност от останалата част на обществото, която не е физически обременена. За да бъдете по-добри не само към себе си, а и към околните – спортувайте!
Както казваше преподавателката ми по физическо възпитание в гимназията, майката на Григор Димитров, Мария Димитрова: “Когато спортувате, се чувствате живи!”. Тя ни мотивираше да се движим повече и нейните часове бяха едни от най-приятните за учениците. Аз тренирам тенис от дете и мога смело да заявя, че където и да отида по света, спортната култура, която нося със себе си, оставя повече от добро впечатление. Спортът ме научи, че успехът е постоянство, че отборната игра изисква търпение, че ние сами сме отговорни за това дали полагаме грижи за тялото си. Нашето тяло е наш роб. То работи за нас. Мотото на военноморските сили е: “Колкото повече се потим на тренировка, толкова по-малко ще кървим в битка.”. А тази битка може да бъде възприета като самия живот. Бидейки физически издръжливи, ставаме и психически устойчиви за житейските предизвикателствата и ежедневните тегоби не могат да ни сломят. Ключът към общия баланс е да се грижим за нас самите отвън навътре и отвътре навън. Всичко е взаимносвързано. Без спорт няма здравословно и пълноценно съществуване.
Нашето послание към читателите на CODIFY е:
“Погрижи се за тялото си. Това е единственото място, на което можеш да живееш.” (Джим Рон)
Лора Стаматова
Списание CODIFY можете да четете онлайн тук https://elenanobleschooling.org/codify